Haberler

Author Archives: ansamble

Ansamble Sertifikalar

poza_noutati

GIDA GÜVENLİĞİ – KESİN BİR ÖNCELİK Ansamble, gıda sağlık ve güvenlik prosedürlerini tamamen standart haline getirmiştir. Dolayısıyla, Fransa’da tespit edilmiş olan standartlar Türkiye’de, Romanya’da, Fas’ta, Sahra-altı Afrika’da ve Orta Doğuda uygulanan standartlardır. Tesislerimiz ile catering faaliyetleri ile ilgili olan yerlerimiz arasında optimum gıda güvenliği sağlamaktadır. Hijyen paketi: eğitim, analiz, komple izlenilebilirlik, üretim ve tüketim zinciri boyunca güvenli süreçler. Gıda güvenlik ... Devamı »

Istanbul International Community School

news2

IICS HEALTHY KIDS! You are what you eat!   Centennial Celebration Week For the Centennial Week Celebrations, we posed the question, “What you would have eaten 1000 years ago in İstanbul?”   Green Day! Global Day! Lentil soup – Turkey Chicken teri-yaki – Japan Patatas a la pobre – Spain Steamed rice – China Ratatouille – France Shakshuka – Israel ... Devamı »

İnsan Kaynakları Politikası

Bireysel sorumluluğa dayalı bir strateji “Herbir çalışana güven ve şeffaflık” vizyonunun gerçekleştirilmesi için, net bir şekilde tanımlanmış görev ve sorumlulukları personellerimize deklare edilir. Yeteneklerin geliştirilmesi imkanı Ansamble Türkiye çalışanlarına, yeteneklerini geliştirmeleri, tecrübelerini arttırmaları yönünde kişiselleştirilmiş bir eğitim planı uygulamaktadır. . Devamı »

Açık Pozisyonlar

angajare

Ansamble Catering&Services Türkiye, ekibini, yetenekli, işine düşkün, sınırlarını aşmaya ve mesleki ilerlemeyi arzu eden insanlar ile geliştirmek niyetindedir. Ekibimize aşağıdaki görevlerle katılmana davet etmekteyiz: Restoran yöneticisi Gereksinimler: • deneyim • gelişmiş yazılı ve sözlü Fransızca • bilgisayar becerileri • B kategorisi sürücü belgesi Baş aşcı Gereksinimler: • deneyim • uzmanlaşma kursları mezunu • yemek hazırlama süreçleri konusunda bilgiye sahip • ... Devamı »

Şirketler ve Kurumlar

administration

Yemek Molası Öğle Yemeği molası, stresli bir iş gününde dinlenme ve rahatlama zamanıdır. Türkiye’nin her bölge ve şehrinde kültürel yeme alışkanlıklarını dikkate alarak hazırladığımız menülerimiz, self-servis, alakart veya fast-food şeklinde hizmet verilerek beğeninize sunulmaktadır. Her bir müşterimiz, bizim için ayrıcalıklı konuğumuzdur. Müşterilerimizin isteğine bağlı olarak sunduğumuz bölgesel veya temalı mutfak seçenekleriyle geniş bir yemek yelpazesi sunulmakta ve her müşterimiz için ... Devamı »

Eğitim Kurumları

enseignement

Yaratıcılıktan eğlenceli yemek pişirmeye Doğru ve dengeli beslenme, çocuk yaştan başlayarak “Sağlıklı Bir Gelişim Süreci” nin en önemli unsuru olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Sunduğumuz tüm ürünlerin niteliklerini koruyarak, en iyi ürünleri seçip en doğru hizmeti sunmayı taahhüt ediyoruz. Ansamble olarak her seviyedeki öğrencilerimiz için okullarınızda; – Diyetisyenimiz tarafından farklı yaş gruplarına göre hazırlanmış, kalori ve besin değeri açısından dengeli ve ... Devamı »

Sağlık Kurumları

sante_

Sağlığınız için sağlıklı lezzetler Hastalar, refakatçiler, ziyaretçiler ve sağlık kurumu personelleri……. Bir sağlık kurumunun beklentileri çok farklıdır. Personellerin çalışma saatlerine, hastaların menülerine, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre servis ve menüler planlanmalı ve herbir sağlık kuruluşunun özelliğine göre program yapılmalıdır. Sağlık kurumlarında sunacağımız yemek hizmetlerimizden uzun yada kısa bir dönem faydalanmanıza bağlı kalmaksızın, hastaların hızlı bir iyileşme süreçleri için gerekli yemek hizmetine dair ... Devamı »

Scroll To Top